Zero waste #6 – Rot – Co s bioodpadem? Zkompostovat! 

6. Princip : Rot –  z odpadu hnojivo 

Úplně posledním zbývajícím principem na naší cestě Zero Waste je kratičké slůvko: “Rot”. Nejedná se o nic jiného, než o kompostování. To je totiž ta nejlepší cesta, jak se zbavit bioodpadu, tedy odřezků zeleniny a ovoce, uschlých květin, ale i třeba kávové sedliny, dřevěného popela nebo podestýlky Vašeho králíka.

  • Třiď i bio!

  • Kompostovat může každý!

Kompostování jako takovému jsem se již podrobně věnoval v tomto květnovém článku: https://www.frantisekelfmark.cz/ekologie-vite-jak-se-ekologicky-zbavite-odpadu-v-domacnosti-a-navic-usetrite-za-hnojivo-kompostovanim/. Proto mi zde dovolte jen krátké shrnutí.

Důvodů, proč třídit biosložku odpadu, je hned několik. Kompostováním si můžete vytvořit vlastní hnojivo pro pěstování (a to má smysl i pokud nemáte zahradu, některé pokojové rostliny či bylinky kompost určitě ocení a co teprve takový “žížalí čaj” v případě použití vermikompostéru!). I pokud bioodpad “jen” vytřídíte do hnědé popelnice (některé obce ji poskytují zdarma), má to smysl. Směsného odpadu pak budete produkovat mnohem méně, a to se nejen vyplatí  v případě, že ve Vaší obci funguje systém platby za odpady podle velikosti popelnice a četnosti svozu, ale také napomůžete tomu, aby bioodpad nehnil bez užitku na skládce.

 

Jak kompostovat:

Na zahradě můžeme vytvořit kompost “navolno” např. v prkenné ohrádce, nebo zakoupit venkovní kompostér. Těch existuje několik různých typů, vhodný je kompostér dvojkomorový, nejlépe zateplený a takový, aby šel promíchávat a aby z něj bylo možné hotový kompost odspoda odebírat. Pokud bydlíme v bytě, můžeme si pořídit nebo vyrobit vermikompostér, tedy kompostér, kde práci odvádí žížaly. Další možností je domluvit se s dalšími obyvateli bytového domu a pořídit společný venkovní kompostér, nebo se připojit k lidem z nejbližší komunitní zahrady.

 

Co kompostovat:

Trávu a listí, zvadlé a suché květiny, zeleninový a ovocný odpad z kuchyně, vaječné skořápky, papírové ruličky, plata od vajec, kávovou a čajovou sedlinu, trus a podestýlku drobných býložravých zvířat, vlasy a chlupy… Vždy platí, že pro rychlejší rozklad je lepší kompostovat malé kousky materiálů.

 

Na co si dát pozor: 

Nedávat do kompostu či hnědé popelnice věci, které tam nepatří. Pokud si nejste jistí, doporučuji web “Kompostuj”, kde najdete odpovědi na mnoho dotazů, návody a vlastně vše o kompostování. 

 

Co praktikuji já osobně? 

Na chalupě mám založený kompost již léta. Je to klasický velký plastový kompostér o objemu cca 2m2. Dávám na něj především zahradní odpad,  a zbytky z kuchyně. Kompost následně používám na hnojení malého políčka nebo ke kytičkám do květináčů a také kolem ovocných stromků.

 

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281