Jednoduše řečeno.

Moderní doba – fotí všichni všechno, fotí vším, co mají po ruce. Na sociálních sítích najdete miliony fotografií na všechna možná témata. Když jsem začínal fotit, říkal jsem si, že budu studovat fotografie od jiných autorů a budu z nich čerpat inspiraci. Trvalo nějaký čas, než jsem zjistil, že to je k ničemu. Nikdy si člověk nevybuduje svůj osobitý styl, pokud pozoruje někoho jiného.

Je to stejně jako s mým kreslením. Prostě vezmu tužku, papír a sednu si ke stolu, kde během 30 minut vyleze “něco”. Jestli to je kvalitní nebo nápadité, osobité nebo jen čmáranice, ať posoudí jiní. Pro mě to je relax, uklidňuje mě to a dodává mi to, co mi někdy chybí, a sice energii. www.elfmarkart.cz

Stejně to bylo a je u mne s fotografováním. Vlastnili jsme Nikon D5100, amatérskou zrcadlovku. Časem jsem pořídil redukci M42 na staré objektivy. Nějaké objektivy koupil (Pentacon, Helios). Testoval, fotil. Z rozbitého objektivu Nikkor, který mě spadl na zem a už nešel opravit, jsem demontoval lupu a hrál si. Je docela zábavné, že například při řece Olšavě, kam chodíme na procházky s dětmi a se psem, jsem vyfotil asi 40 druhů hmyzu a všeho možného, co lze najít v trávě. Je to úsek cca 500m dlouhý a prošel jsem ho nespočetněkrát. Potom mě začalo zajímat, jak se jmenují brouci, které fotím. Proto jsem si pořídil knížku o broucích. Až ji přečtu budu chytřejší. A jak jsem tak fotil a vlastně někdy ani nefotil (pořád foukalo), tak jsem zjistil velmi podstatnou věc. Prostě mi ten Nikon nějak neseděl.

Jednoho dne jsem sedl k počítači a jen tak namátkou sondoval možnou náhradu. Asi po dvou hodinách jsem měl jasno. Nejen kvůli tomu, že nejsem jediný a stejné “osvícení” se stalo i jiným, ale hlavně mám rád staré (retro) věci. Mám rad věci jednoduché, efektivní a funkční. Proto jsem během týdne prodal vše od Nikonu a to do posledního UV filtru a zakoupil Fujifilm EX-2 i se dvěma objektivy. Tato značka mě dostala. Jak svou podporou i starších modelů, tak péčí o své klienty, tak komunitou lidí kolem Fuji. Celkově jsem focení přehodnotil a konečně bude snad vše patřičně zdokumentováno. Je to o prioritách. Pokud mám tahat těžkou zrcadlovku pořád a všude, jednoho dne to jistě omrzí. To byl i můj případ. Foťák povětšinou zůstával doma a fotilo se mobilem. Teď už někomu slouží a určitě s ním je spokojený.

Nákup Fujiny mi dodal znovu chuť k objevování. Radost z focení. Nebudu již nic studovat a pozorovat ty miliony “krásných” fotografii na síti. Vezmu foťák a budu prostě a jednoduše fotit. Zkuste to někdy, až půjde lesem ve Chřibech, nebo třeba i u břehu Olšavy u nás v Míkovicích, pokleknout chvíli do trávy a pozorovat, co se tam děje. Ten čilý ruch a šrumec je opravdu šílený. Normálním okem a při běžné chůzi si toho nikdy nevšimnete. Doporučuji.

Za výpomoc při nákupu musím poděkovat Marcelovy Konečnému http://www.marcelkonecny.com/ a shopu http://www.fujifoto.cz/

Těším se na workshop http://www.jakfotitlepe.cz/

DSCF3119Meditace – Kos černý
DSCF3137Po oblevě – Vrabec domácí