Praha, 12. ledna 2021 – Ústavní soud včera odmítl umožnit stejnopohlavnímu páru osvojit si své dvě dcery. A to i přesto, že byly již legálně osvojeny v souladu s americkým právem a společně žijí jako jedna rodina. Soud tím odmítl uznat realitu a místo toho, aby se snažil rozhodovat v nejlepším zájmu rodiny a dětí, se postavil na stranu formalistického výkladu práva, který nerespektuje rodinné vazby uznané jinými státy,” uvedl pirátský poslanec František Kopřiva, a níže komentuje.

Rozhodnutí Ústavního soudu nás mrzí, stát by neměl házet klacky pod nohy stejnopohlavním párům, které si osvojily děti v souladu s právem v zahraniční. Bylo rozhodnuto, že místo respektu k fungující rodině, bude český stát vynucovat své podmínky osvojení dítěte, když chce rodina žít v Česku.

Jestliže považujeme rodinu za základ lidského soužití, stát by měl rodinu chránit, ať už má jakoukoliv podobu, nikoliv hájit překážky, které jsou už v zahraničí odstraněné.

Osvojování dětí druhým partnerem by vyřešilo uzákonění manželství pro všechny, které Piráti dlouhodobě podporují, ovšem v tomto volebním období se pro tento návrh ve Sněmovně nenašla potřebná většina.