Problematika vlků v přírodě

Na výjezdním zasedání Výboru pro životní prostředí v Krkonoších bylo jedno z témat řešení vlků ve volné přírodě a jejich návrat do krajiny, problematiku napadených ovcí chovatelů apod. Níže dávám komentář od pana ředitele Pelce z Agentury ochrany přírody a krajiny v České republice. S tímto bodem jsem přišel na výbor ŽP proto, že si myslím, že je potřeba celou věc uchopit zodpovědně a s citem. Společně jsme celou problematiku s panem Pelcem probírali a hledali vhodná řešení, ke kterým vznikne na výboru ŽP ještě diskuze. Ve čtvrtek bych chtěl interpelovat i pana ministra Brabce, aby řekl, jak se situací kolem vlků ministerstvo naloží. 

Jedná se o to, že část chovatelů by chtěla chráněné vlky volně pobíhající v přírodě redukovat a střílet. Osobně si myslím, že to je nepřípustné. Řešení není je střílet, ale zabezpečit svá stáda tak, aby k napadání chovatelských zvířat nemohl docházet. MŽP by mělo najít řešení, jak chovatelům finančně pomoct při zabezpečení stád a to např. elektrickým ohradníkem, dřevěným plotem a nebo také pořízením vhodného pasteveckého psa. Take v případě, že nakonec k napadení dojde, je třeba kompenzovat škody a to ne prodejní cenou masa na trhu, ale cenou patřičně vyváženou okolnostem. Jedině v případě, že by se vlci v nějaké oblasti přemnožili (což teď nehrozí) potom se můžeme bavit o lokální redukci a i ta by se musela dělat pod velkým drobnohledem.

Možnosti soužití mezi vlky a chovateli, potažmo jejich zvířaty, se hledají a ještě asi dlouho hledat budou. Vlci se do naší přírody vrátili asi před čtyřmi roky po dlouhých desetiletích a společnost i chovatelé si na výskyt těchto šelem v našem okolí budou muset zvyknout. Jejich přítomnost přitom rozdělila zainteresované do dvou skupin. Jedni by je u nás nejraději neviděli a vystříleli, druzí poukazují na jejich krásu a přínos v podobě přirozeného lovu, například přemnožených prasat. Je potřeba hledat takovou cestu, aby vlci, historicky přirození obyvatelé lesů v našich končinách, mohli přežít a chovatelé se co nejméně strachovali o svou zvěř.

„U nás jsme při hledání takové koexistence spíše na začátku. Naši farmáři většinou nejsou na návrat vlka vůbec, nebo jen nedostatečně připravení. Funkční ohrazení i vhodní pastevečtí psi jsou spíše stále výjimkou. Pro nově operující smečky se málo chráněné ovce stávají logicky snadnou kořistí,“ popisuje ve svém článku v Lidových novinách z 25. dubna 2018 ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Ve spolupráci s touto agenturou v současnosti připravuje MŽP ucelenou strategii ochrany vlka v ČR. „Stanoví například jádrová území, kde ochrana vlka bude dlouhodobou prioritou vhodné koridory pro migraci a vymezí místa, kde stabilizace populací nebude naopak žádoucí. Nelze také vyloučit, že v zájmu ochrany majetku i vlků samotných budou muset být v odůvodněných případech někteří odloveni,“ dodává Pelc.

V tuto chvíli mají členové Výboru pro životní prostředí a také Ministerstvo životního prostředí na stole konkrétní argumenty, které hovoří ve prospěch i neprospěch vlků v naší přírodě. Na stranách pomyslné barikády proti sobě nyní stojí konkrétně Hnutí DUHA a chovatelé v čele s Ing. Tomášem Havrlantem z Ekofarmy Havrlant a starostou Vernéřovic. Zástupce chovatelů poukazuje na škody, které vznikají nejen na území ČR, ale například také ve Francii, Itálii, Španělsku, Německu či dokonce v Norsku. Kvůli vlkům tam údajně několikanásobně rostou škody na zvířatech, které s sebou nesou i ztráty finanční. Stejně jako u nás totiž tyto státy kompenzují farmářům jejich škody.

Hnutí DUHA namítá, že přestože jsou škody v některých oblastech značné, nemělo by se přistupovat k lovu vlků. Účinnější formou ochrany je podle něj prevence, zejména pomocí pasteveckých psů či jejich novější podoby v kombinaci s elektrickým ohradníkem. Vše s sebou samozřejmě nese finanční náklady, řada chovatelů ovšem na nic nečekala a proaktivně pracuje na lepší ochraně svých stád, často právě ve spolupráci s hnutím. To také poskytuje konzultace a cenné kontakty.

Rozhodnutí je nyní v rukou nás, politiků. Zatím posledním krokem na půdě sněmovny bylo usnesení Zemědělského výboru z 25. dubna, které zní:

Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR po proběhlé rozpravě k Problematice škod páchaných vlky na hospodářských zvířatech v České republice

  1. žádá    ministra zemědělství a ministra životního prostředí, aby připravili novelizaci právních předpisů, které upravují stanovení výše náhrad za škody způsobené vybranými zvláště chráněnými živočichy, a to tak, aby do výše náhrady byla kromě ceny masa započtena i plemenná a chovná hodnota zabitého zvířete, stejně jako další náklady na jeho likvidaci;
  2. žádá   podvýbor zemědělského výboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství, aby se touto situací důsledně zabýval;
  3.  pověřuje   předsedu zemědělského výboru, aby s tímto usnesením seznámil ministra zemědělství a ministra životního prostředí.

Linky, kde najdete další podrobnosti:
http://www.ochranaprirody.cz/
https://www.navratvlku.cz/
http://www.hnutiduha.cz/

 

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281