Piráti vítají návrh směrnice, která omezí plasty. Nejlepší je odpad, který nevznikne

Praha, 12. července – Výbor pro životní prostředí dnes na podnět Pirátů projednal a následně jednohlasně podpořil evropskou směrnici o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí, které jsem zpravodajem (viz níže). Směrnice reaguje na všudypřítomný plastový odpad a především na plastové znečištění moří a oceánů. Evropská unie chce zavést řadu opatření, která nejenže přispějí k omezení plastů, ale především budou motivovat k zavedení nových inovativních přístupů.

„Nárůst množství plastového odpadu souvisí jak s hodnotovým žebříčkem, tak s trhem s plasty, chováním jednotlivců a sociálními trendy. K současné situaci vedla široká dostupnost plastů i pohodlí spotřebitelů, kteří už dnes nechtějí nosit domů těžké skleněné lahve. Problém je také nedostatek pobídek pro zpracovatele odpadů, které by vedly k zajištění řádného sběru a ke zvýšení odbytu tříděného plastu,“

uvádí zpravodaj sněmovního tisku František Elfmark.

„Mám radost, že se směrnici věnoval sněmovní Výbor pro životní prostředí předtím, než bude předložena Evropskému parlamentu. Omezení plastového odpadu na evropské úrovni je důležité, budeme bedlivě sledovat schvalování směrnice v EU i kroky, které pro omezení plastů udělá česká vláda,“

dodává předsedkyně Výboru pro životní prostředí Dana Balcarová.

Některé výrobky na jedno použití, které mají snadno dostupné, udržitelnější a cenově přijatelné alternativy, budou podle návrhu zakázané. To se bude týkat například plastového nádobí. U výrobků, které tyto alternativy nemají, EU navrhuje opatření, která povedou k jejich náhradě či omezení. Tím bude například zvýšená odpovědnost výrobců, ekodesign, pobídky pro šetrnější alternativy nebo stanovení vnitrostátních cílů. Členské státy také budou povinny zvyšovat osvětu o negativních dopadech vyhazování plastů na jedno použití a spotřebitelé budou také lépe informovaní o systémech opětovného použití a o možnostech nakládání s odpady.

zdroj: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/smernice-omezi-plasty.html


ZPRAVODAJSKÁ ZPRÁVA

Návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí / číslo Rady 9465/18, KOM (2018) 340

Po prostudování materiálu z pozice zpravodaje, bych chtěl seznámit výbor pro životní prostředí se směrnicí Evropského parlamentu a Rady o omezení některých plastových výrobků na životní prostředí.

Návrh předkládané směrnice je výsledkem práce Evropské komise, která vychází z akčního plánu EK pro oběhové hospodářství (přijatá EK v prosinci roku 2015) a z evropské strategie pro plasty (vydaná lednu 2018).

EK označila plasty za klíčovou prioritu a zavázala se, že se bude problémy spojenými s plasty zabývat. Výsledkem tohoto procesu je předkládaný návrh směrnice, který znázorňuje nástroj, kterým chce EK plnit své cíle v oblasti životního prostředí. Princip směrnice je založen na systému oběhového hospodářství, který je zaměřen na hodnotu produktů a materiálů. Tyto hodnoty chce EK zachovat co nejdéle v oběhu a maximalizovat jejich použití případně nacházet alternativní výrobky na jedno použití (inovativní biohospodářství – nové příležitosti pro podniky).

Hlavním cílem navrhované směrnice je předcházení znečišťování moří identifikovanými plastovými odpadky, které byly nalezeny na evropských plážích (viz.níže)

Chtěl bych říci, že problém znečišťování moří je přeshraniční, proto jsem rád, že k tomuto problému přistupuje na celoevropské úrovni.

Musím upozornit, že základní faktory ovlivňující nárůst množství plastového odpadu a jeho rozptýlení v mořském prostředí souvisí jednak s hodnotovým řetězcem, tak trhem s plasty a jednak s chováním jednotlivců a sociálními trendy. K současné situaci vedlo několik faktorů, včetně široké dostupnosti plastů, dále vývojem spotřeby motivované pohodlím, nedostatku pobídek k zajištění řádného sběru a zpracování odpadů vedoucím k nesprávnému nakládání s odpadky a nedostatečné infrastruktury.

Evropa odpovídá za nákladní s odpadky v mořích, které pocházejí z Evropy, a je též zavázána jednat na světové úrovni, zejména prostřednictvím skupin G 7 a G 20, ale také prostřednictvím provádění cílů udržitelného rozvoje stanovených OSN. Díky této iniciativě se EU postaví do popředí globálního úsilí a dodá své mezinárodní činnosti v této oblasti důvěryhodnost a náležitý akcent.

Směrnice identifikovala deset nejčastěji se vyskytující plastové výrobky na evropských plážích (nádoby na potraviny, nápojové kelímky, plastové vatové tyčinky, plastové příbory, plastové nádobí, brčka, míchadla do nápojů, plastové tyčky, nápojové lahve, hygienické potřeby, tabákové výrobky, lehké plastové tašky, obaly, rybolovná zařízení, rybářské sítě).

Tyto výrobky rozdělila do třech kategorií:

  • výrobky, pro něž existují dostupné udržitelné alternativy – cílem je podporovat méně škodlivé alternativy;
  • výrobky, pro něž alternativy neexistují – cílem je omezit škody lepším informováním spotřebitelů a přenesením finanční odpovědnosti za důsledky pro životní prostředí na výrobce; a
  • výrobky, které jsou již dobře zachycovány – zde je cílem zajistit, aby se dostaly do systému odděleného sběru a recyklace.

 

V další části své zpravodajské zprávy bych chtěl hovořit o výtkách, které uvedla vláda ČR ve své rámcové pozici k projednávané věci návrhu směrnice.

Souhlasím s obavami spojenými s efektivností transpozice a implementace velkého množství regulace, která se vztahuje k plastům a která byla nyní přijata na úrovni EU. Jedná se zejména o koherenci této regulace, kdy v případě např. navrženého cíle pro plastové nápojové lahve v podobě tříděného sběru výrobků v objemu 90% již do roku 2025. V rámci konzistentnosti legislativního rámce by bylo vhodné, aby byl diskutován stanovený cílový rok pro tuto povinnost.

Dále si myslím, že je důležité usilovat o jednoznačné vyjasnění rozsahu rozšířené odpovědnosti výrobců u produktů, které by měly být předmětem této problematiky.

Také vnímám problém v nedostatečném odůvodnění požadavku na pevné uchycení víčka k láhvi. V této části tohoto opatření může dojít k ekonomickým dopadům na úpravu výroby těchto obalů a nutnou úpravou plnících linek.

A nakonec souhlasím s připomínkou Vlády ČR o podrobnější vysvětlení požadavku na omezení uvádění vatových tyčinek s plastovým tělem na trh a spíše bych upřednostnil jiný typ opatření pro tento typ výrobku. Uplatnění tohoto produktu má velké zastoupení v různých pracovních odvětví.

Dopad na státní rozpočet zatím nelze přesně kvantifikovat. Směrnice bude mít dopad na právní řád ČR zejména v oblasti odpadového hospodářství.

Cílem tohoto návrhu je zajistit minimální úroveň soudržnosti opatření členských států, aby se zamezilo vytvoření nerovných podmínek, které by mohli narušit konkurenceschopnost provozovatelů, a tím ohrozit dosažení cíle omezit znečišťování odpadky. Tento legislativní návrh nalézá správnou rovnováhu mezi dostupností alternativ a potřebou harmonizace.

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281