Praha 15. října 2020 – Piráti dnes členské základně předložili podrobnou analýzu zvažované předvolební spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). Každý z více jak tisíce členů bude moci brzy hlasovat o tom, zda si koalici přeje, či nikoliv. Strana totiž o všech zásadních věcech rozhoduje vždy demokraticky. Na prostudování i případné doplňující otázky mají členové více jak dva týdny, společné hlasování proběhne začátkem listopadu. 

Piráti se rozhodují společně, je pro nás naprosto zásadní dodržovat principy demokracie. U nás má hlas každého člena stejnou váhu. Proto budou samozřejmě o možné koalici se STAN hlasovat všichni naši členové. Chceme, aby se každý mohl rozhodnout zcela svobodně a na základě co nejpřesnějších faktů, argumentů a čísel. Proto jsme dodrželi slib a připravili podrobnou analýzu dopadů možné spolupráce se Starosty. Tu si nyní mohou všichni členové v klidu prostudovat, na cokoliv se doptat a začátkem listopadu proběhne hlasování,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Český volební systém znevýhodňuje menší strany a pohrdá hlasy voličů, což se snažíme dlouhodobě změnit. Znamená to, že malá strana potřebuje na zisk mandátu ve Sněmovně mnohem více hlasů, než nyní například hnutí ANO. I proto o koaliční spolupráci nyní uvažujeme. V případě, že by ke spolupráci došlo, bude před námi samozřejmě velký úkol v podobě dojednání personálního obsazení kandidátek a vyřešení znění společného programu, který i když má významnou shodu, v některých oblastech se i liší. Záleží ale jen na našich členech, jak vyhodnotí možná rizika, či naopak přínosy takového spojenectví. U Pirátů ctíme názory druhých,“ dodal Bartoš.