Piráti budou prosazovat maximální recyklaci i nadále

Přeměna a modernizace odpadového hospodářství je jedním z dlouhodobých programových cílů Pirátů. Zároveň je nutnou podmínkou celkového zlepšení stavu životního prostředí. Věnuje se tomuto tématu již několik let a upozorňuji na potřebu razantně zvýšit procento recyklace, abychom dosáhli společných evropských cílů oběhového hospodářství. K tomu může dopomoci i nejnovější metoda českých vědců, tzv. katalytické štěpení.

O metodě tzv. katalytického štěpení vynalezené českými vědci nedávno informovala Česká televize. Tato metoda je unikátní v tom, že vstupem do zařízení mohou být různé druhy odpadu, včetně směsného komunálního odpadu nebo jinak obtížně recyklovatelných typů plastů, a výstupem je vždy stejný materiál vhodný pro výrobu plastových výrobků a surový uhlík. Vývoj recyklačních metod jde neustále dopředu, a to i zásluhou českých vědců. Musíme se snažit inovace maximálně využít a uvádět je do praxe, samozřejmě po důkladném otestování a vyloučení negativních vlivů na životní prostředí a lidské zdraví. Nemusíme být skládkou Evropy, ale naopak mozkem recyklace!

Ministerstvo v návrhu nového zákona o odpadech bohužel k recyklaci příliš nesměřuje a je tak otázkou, zda se nových recyklačních metod a kapacit v praxi dočkáme. Body na podporu recyklace, které byly výsledkem práce sněmovní pracovní skupiny, a mezi něž patří třeba snížení sazby DPH na recyklované výrobky a recykláty nebo podpora recyklace v rámci dotačních programů, se do zákona nepromítly, což je škoda. Zákon ještě nemá svou finální podobu, čeká nás třetí čtení zákonu o obalech (září/říjen). Určité zlepšení mohou přinést některé naše pozměňovací návrhy. Konečná podoba nových odpadových zákonů by potom měla být jasná do konce letošního roku 2020.

#pirati #recyklace #odpady #elfmark #obehovehospodarstvi #nejlepsijeodpadkterynevznikne

zdroj: https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/obehove-hospodarstvi.html

 

EDIT: 

Dlouhodobě se snažím upozorňovat na nedostatečnou podporu recyklace v ČR. Toto odvětví je přitom velmi potřebné a je tedy třeba hledat a podporovat metody, jak zrecyklovat co největší podíl vyprodukovaného odpadu a získat co nejčistší výstupy, při zachování šetrnosti technologie k životnímu prostředí. 

Pokud už odpad vznikne, musíme ho co nejvíce využít znovu. Byl bych rád, kdyby se o inovacích v oblasti recyklace a o odpadech jako takových více mluvilo a diskutovalo nejen v odborných kuloárech, ale i v běžných médiích, abychom si všichni společně uvědomili, že cesta odpadu nekončí vyvezením popelnic. Snažím se svými komentáři právě takovou debatu rozproudit, dostat odpad do popředí zájmu.  Nechci být vnímán jako propagátor určité metody, ale pokládám za vhodné o nových technologiích a možnostech informovat, příp. otevřít diskuzi.

O chemickou recyklaci katalytickým štěpením jsem se začal zajímat v souvislosti s reportáží ČT a několika dalšími články. Nejsem však odborníkem na chemickou recyklaci, proto děkuji panu Kropáčkovi z Hnutí DUHA za bližší informace o této metodě, které mi v reakci na můj komentář poskytl a upozornil mne i na její možná úskalí. Jaké jsou plusy a mínusy, výhody a rizika různých metod chemické recyklace, doporučuji k přečtení např. tento článek (v AJ).

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281