Otrava řeky Bečvy byla tématem číslo 1 na jednání Výboru pro životní prostředí – přes vyhrocenou diskuzi jsme se však nedozvěděli nic

Výbor pro životní prostředí na svém zasedání 4. 11. 2020 projednal kauzu úniku kyanidu do řeky Bečvy, katastrofu, která způsobila úhyn více než 40 tun ryb. Na jednání byli přizváni ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss a ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Únik kyanidu, ke kterému došlo v září na řece Bečvě, je obrovskou ekologickou havárií, která nemůže zůstat nevyšetřena. Ministr Brabec i ředitel ČIŽP Geuss však včera na výboru pouze tvrdili, že vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nemohou věc blíže komentovat a odmítají jakékoli spekulace. 

Spekulací však je stále víc než dost a VŽP k nim jen přispěl. Ministr Brabec označil jednání Výboru za “další vyšetřování” a odmítl sdělit jakékoliv informace. Poslankyně za ANO Fialová pak požadovala, aby jednání o tomto bodu nebylo veřejné (odhlasováno bylo, že z jednání nebude zveřejněn zápis) a prohlásila, že probíráním možných a nemožných scénářů, akorát přispíváme k tomu, že viník nebude dopaden. Já s tímto tvrzením opravdu nesouhlasím a to i vzhledem k tomu, že jsme se nedozvěděli žádné utajované informace. Nedozvěděli jsme se totiž prakticky nic kromě toho, že ministr Brabec lituje svých slov ze dnů po havárii, že viník bude brzy dopaden.

Za přínos jednání Výboru o tomto bodu považuji v podstatě jen přijetí usnesení, ve kterém požadujeme, aby MŽP přijalo nová opatření k prevenci závažných ekologických havárií: Snížení ohlašovacích prahů do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) pro kyanidy tak, aby bylo možné lépe sledovat vypouštění i nakládání s těmito vysoce nebezpečnými látkami, zařazení perfluoralkylovaných látek (PFAS) na seznam látek ohlašovaných v únicích do vody a v odpadech (do IRZ), zlepšení systému vyhledávání v „Systému evidence kontaminovaných míst“ a doplnění konkrétních údajů o látkách, které z těchto míst mohou unikat do životního prostředí. Další Piráty navrhovanou část usnesení – tedy aby byla vytvořena metodika, ze které by vyplývaly kompetence jednotlivých orgánů státní správy a dalších zúčastněných subjektů při řešení havárií, bohužel přijata nebyla. Taková metodika by přitom mohla pomoci v podobných situacích, kdy se havárie týká několika vodoprávních úřadů, dvou krajů a mnoha obcí, a je opravdu obtížné orientovat se v tom, kdo má co na starost.

 

Jakožto zpravodaj jsem ve své zprávě shrnul dosavadní dění ohledně této havárie: 

    • V neděli 20.9.2020 unikla do řeky Bečvy neznámá látka, která zahubila téměř 40 tun ryb (včetně např. chráněné ouklejky) na více než 35 km toku. Kontaminační mrak postupoval od Choryně na Vsetínsku přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou k Hranicím, a dále pak k Lipníku a do Přerova. Problematika dvou krajů.
    • Posléze bylo šetřením České inspekce životního prostředí odhaleno, že šlo o nebezpečnou látku  kyanid.
    • Má kolegyně pirátka Hana Ančincová 24.9. Podala trestní oznámení na neznámého pachatele a dle mých informací nebyla jediná, kdo TO podal. 
    • Vyšetřování stále probíhá, Česká inspekce životního prostředí předala svá zjištění Policii ČR a ta dosud vyšetřuje. Viník do dneška není znám a to již 45 dní po tomto úniku!!! 
    • K úniku dle dostupných veřejných zpráv, mělo údajně dojít z areálu bývalé Tesly Rožnov, odkud vede do Bečvy kanál, ale vnímám zde několik otazníků – Dle veřejně dostupných zpráv z médií a vyslechnutí místních obyvatel, dobrovolných hasičů a rybářů, je předpoklad úniku v obci Lhotka nad Bečvou, jelikož nelze reálně vysvětlit jak je možné, že 3.5 km od výpusti označené policií, která se nachází v katastru Val. Mez. místní části Juřinka, ryby stále žijí a po toku se nachází 2 valovité jezy a jedno peřejiště, napojené na Bečvu jsou i 4 rybníky s žijícími vodními tvory. Až mezi částmi Lhotka nad Bečvou a Choryně nastal razantní úhyn všeho živého. 
    • 29.9. jsem písemně interpeloval ve věci havárie pana ministra Brabce a požádal ČIŽP o informace.
    • ČIŽP vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování poskytnutí informací zamítla.
    • Pan ministr Brabec mi ve své odpovědi na interpelaci vyjádřil důvěru v Policii a je pro potrestání viníka.
    • 27.10.2020 nastala stejná situace od výpusti z areálu Rožnovské Tesly, kde se Bečva napěnila, ale žádné úhyny nebyly prozatím zaznamenány. Dle vyjádření byl zaznamenán pouze nadlimitní nikl, který není extrémně škodlivý
    • K druhému úniku mělo dojít ze stejné výpusti jako u úniku prvního.

 

Upozornil jsem i na to, že jeden z hlavních svědků havárie byl k podání svědectví kontaktován Policí až po 42 dnech a následně dostal zákaz se veřejně vyjadřovat pod hrozbou pokuty. To skutečně nevypadá na standardní postup a nahrává to dohadům a spekulacím okolo celé kauzy. 

 

Vznesl jsem také následující dotazy: 

Máte nějaké další nové informace o kauze, o které byste se s námi mohli podělit?

V jednom z článků v médiích jste pane ministře říkal, že zdroj této katastrofy bude potrestán v řádu několika hodin. Proč se tak nestalo a jaký nastal zlom v tomto vašem tvrzení?

Jste seznámen se zpochybněním místa úniku – tvrzení obyvatel okolí a rybářů, že mrtvé ryby se nalézaly až dále po proudu od výpustě Tesly Rožnov? Máte pro to nějaké vysvětlení? 

Biochemik z univerzity Palackého upozorňuje, že by se měla důkladněji prošetřit i možnost, že k úniku došlo z firmy DEZA, která s kyanidy pracuje. Upozorňuje na to, že mohlo dojít k úniku méně jedovatých komplexních forem kyanidů, které se poté působením slunečního záření začaly rozkládat a uvolňovat jedovatý kyanovodík. Bude tato možnost prošetřena? 

Máme zde také možnost, že viník o úniku věděl, a snažil se ho zamaskovat, neboť rybáři přítomní na místě tvrdí, že cítili z řeky silný zápach chloru, a chlor se přitom používá právě na odstranění kyanidů v odpadních vodách. To je alarmující. 

Jaká opatření MŽP plánuje, aby se podobná událost v budoucnosti neopakovala? 

S odůvodněním na probíhající vyšetřování jsem se však jasných odpovědí nedomohl. 

Tuto problematiku řeším také na krajské úrovni s radní pro ŽP Hankou Ančincovou a předsedou krajského výboru ŽP Denisem Rychtarem.

Jsem ráda, že pirátští poslanci otevřeli toto téma na sněmovním výboru a že je to další krok, který dokazuje spolupráci Pirátů na všech úrovních. Vyřešení celé této kauzy je i jedna z mých hlavních priorit v roli krajské náměstkyně,” uvedla nová zínská náměstkyně pro oblast životní prostředí, zemědělství, rozvoj venkova, neziskový sektor a sociální oblast Hana Ančincová.

K lepší orientaci v celé kauze jsem také založil web https://zazivoubecvu.cz/. Najdete na něm přehled článků, které k tématu vychází, časovou osu s nejdůležitějšími událostmi a další aktuality a informace. 

Pokud Vám kauza stejně jako mně není lhostejná, můžete si také na facebooku aktualizovat své profilové foto rámečkem “za živou Bečvu”. 

Rozhovor Pirátky Hany Ančincové s jedním ze svědků:
https://www.facebook.com/100761461345420/posts/366610131427217/?vh=e&d=n

Oficiální TZ Pirátské strany ke včerejšímu jednání:
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/otrava-kyanidem-vybor-zivotni-prosterdi.html

Článek Aktuálně.cz:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/take-chci-znat-vinika-rekl-brabec-k-otravene-becve/r~d4ea84501e7e11eb80e60cc47ab5f122/

Články Deníku referendum:
https://denikreferendum.cz/clanek/31894-povodi-moravy-promluvilo-k-otrave-becvy-setreni-ridila-brabcova-inspekce?fbclid=IwAR2AcD-P12EQk1OB95Fd1AJrwpqqtc1DFS_bjcvBPhmoNs0qPaojm0q1eP4

https://denikreferendum.cz/clanek/31879-odpoved-nastanovisko-vedeni-spolecnosti-deza?fbclid=IwAR2C359ZDVQzAKSvc8sVrM8-Lu7jcMFurDteh8fjRldUvJk9elHS_-kav9s

 

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281