Jestli je na tomto světě něco, co máme opravdu všichni společné, tak je to prostor, který sdílíme. Naše Země. A právě Země má dnes svůj svátek. 

 

                                

 

Na její oslavu nemusíme kupovat dorty ani svíčky. Radši jí dejme skutečný dárek, takový, který bude dárkem i pro nás všechny a který si zároveň každý z nás může dovolit. Pomozme Zemi, postarejme se, ať je čistá a zdravá, ať je krásným domovem pro nás i pro všechny rostliny a živočichy. Skutečně každý může přispět k péči o ni – o to, co nás obklopuje, o přírodu a životní prostředí.

Ať už slavíte Den Země celoročně tím, že si uvědomujete hodnotu přírody, která nás obklopuje a snažíte se přispět k tomu, aby se nám na Zemi dobře žilo, nebo na přemýšlení nad životním prostředím nemáte čas a tak si jeho cenu připomínáte jen dnes, zkuste Den Země oslavit se vší parádou. Jak? Třeba tím, že na procházku s sebou vezmete pytel na odpadky, který po cestě naplníte, zasadíte strom či si založíte vlastní bylinkovou zahrádku, vezmete děti do lesa a ukážete jim krásy jarního období, zkusíte dnes šetřit vodou nebo vymyslet nové řešení, jak využít dešťovku, nebo třeba tím, že se jen posadíte na sluníčko a užijete si zpěv ptáků.

Zkusme pak na dnešek navázat i zítra a starat se o Zemi bez časového omezení.

Každý krok se počítá! I zdánlivé drobnosti mají dopad, pro zdravější okolí, pro hezčí planetu, pro budoucnost našich dětí, pro matku Zemi. Chraňme ji!

 

Zajímá Vás, jaký ptáček právě zpívá, nebo co je to za krásnou květinu, na kterou se díváte? Své znalosti o přírodě můžete zlepšit hravou formou, pomoci s určováním mohou například skvělé aplikace BirdNet a PlantNet.  

Oslavy Dne Země v Uherském Hradišti se budou konat i přes nepříznivou epidemiologickou situaci!

 

Centrum Akropolis připravil zábavně vzdělávací program “orienťák pro Zemi s  jednoduchými úkoly pro rodiče s dětmi. Na závěr budou připraveny hry a úkoly na téma voda, ovzduší, půda, životní prostředí apod. Je potřeba se zapsat do tabulky, aby byly dodrženy časové rozestupy

Přírodovědné centrum TRNKA při DDM Šikula Uherské Hradiště má další hledačku s ukrytým pokladem. Tentokrát se vypravíte na Rochus a podíváte se do míst, kde můžete potkat vzácného bourovce . Dokážete najít všechny místa na podle detailů na fotografiích a vyluštit tajenku?Vše je samoobslužné, a to až do poloviny května.