Něco je ve vzduchu – debata o možnostech, jak zlepšit kvalitu ovzduší nejen v Uh. Hradišti

Dne 8. března jsem se společně s Mirkou Knotkovou, ředitelkou Energetické agentury Zlínského kraje a Annou Ploškovou, ředitelkou neziskové organizace Čisté nebe, zúčastnil debaty na téma kvality ovzduší v Uh. Hradišti. Akce se konala v Café Portal v Uh. Hradišti.

Potěšilo mne, že debata probíhala na vysoké odborné úrovni. Veškeré dotazy občanů byly velmi cílené a bylo vidět, že jsou o stavu ovzduší informováni a o smogové situaci mají opravdu přehled.

Na tomto setkání jsem nejdříve občany informoval o překročených limitech prachu PM 10 dle statistik z uplynulých let. Níže je uvedena aktualizovaná tabulka překračovaných hodnot na území města od počátku měření do současnosti. V roce 2016 se bohužel nepodařilo zopakovat podlimitní stav, jako v roce 2015. Povolený limit byl překročen pouze o 4 dny navíc, což je i tak třetí nejlepší výsledek od počátku sledovaného období.

Rok

Počet překročení PM10 (dny/rok)

*povolený limit 35 dní/rok

Rok

Počet překročení PM10 (dny/rok)

*povolený limit 35 dní/rok

2004

70

2011

72

2005

111

2012

58

2006

95

2013

45

2007

65

2014

38

2008

44

2015

31

2009

63

2016

39

2010

83

Vzhledem ke klimatickým podmínkám, tj. extrémně nízkým teplotám a dalším faktorům dochází pravidelně v měsíci prosinci a lednu k překračování imisních hodnot pro polétavý prach, v tomto případě pro frakci PM 10. Na jednotlivých měřících stanicích Zlínského kraje byly překročeny prahové hodnoty průměrné 24 hodinové koncentrace 100 mikrog/m3, tudíž byla ministerstvem vyhlášena ve veřejně přístupném informačním systému a v médiích smogová situace pro Zlínský kraj s platností od 9. – 11. ledna 2017. Vyhlášena byla smogová situace pro Zlínský kraj, v Uh. Hradišti nedošlo k takové situaci, aby město muselo přijímat jakákoliv dočasná opatření stanovená právními předpisy.

Imisní hodnoty jsou v případě Uherského Hradiště tvořeny především emisemi z automobilové dopravy. V centrální části města se jedná spíše o statickou dopravu, kde jsou emisní hodnoty podstatně nižší, což bylo prokázáno i provedeným porovnávacím měřením. Horší výsledky jsou pak u tranzitních komunikací, zejména se jedná o Tř. M. Malinovského, Velehradskou třídu a ulici Sokolovská. Bohužel opatření v oblasti dopravy, která by mohla stav zlepšit, jsou velmi omezená. Prakticky není možné ze strany města, případně jiných institucí stanovit žádná výrazná omezení ani jiné alternativní účinné objízdné řešení. Bohužel počet automobilů přibývá. Běžně dnes vlastní jedna domácnost mnohdy i více než dvě auta. Lze jen těžko přikázat, aby lidé nejezdili osobními dopravními prostředky. Navíc spousta řidičů, kteří projíždějí přes tranzitní komunikace, nejsou místní obyvatelé. Ze své pozice se snažím v této oblasti alespoň co nejvíce podpořit zregulování systému semaforů a průjezdnosti tak, aby byla doprava co nejplynulejší. V této záležitosti nejvíce apeluji na pana místostarostu Ing. Zdeňka Procházku, který má veřejnou dopravu ve své gesci. Dále podporuji zefektivnění MHD, v současné době se v této záležitosti dopracovává návrh řešení ve spolupráci s p. Kolaříkem z občanského sdružení MHDUH.cz – Za lepší MHD v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích. Město zadalo tomuto sdružení vypracování návrhů efektivnosti MHD ve speciální koordinační skupině. Podporuji také přemostění přes řeku Moravu v Jarošově a také napojení Průmyslové ulice na obchvat, čímž dojde k odklonění dopravy a mělo by mít v konečném důsledku také vliv na kvalitu ovzduší.

Nutno podotknout, že automobilová doprava není jediným zdrojem znečištění ovzduší, ale dalším výrazným zdrojem je teplárna společnosti CTZ s. r. o. Ve spolupráci s Odborem stavebního úřadu a životního prostředí se snažím provádět co nejčastější kontroly této společnosti. Prověřujeme opatření, která společnost CTZ s. r. o. již zrealizovala nebo se snaží zrealizovat.

V rámci debaty se většina občanů shodla, že ze strany radnice města není dostatečná informovanost o stavu kvality ovzduší. V minulosti byla téměř nulová. Informoval jsem zúčastněné, že aktuálně řeším několik možností, jak tuto komunikaci směrem k občanům zefektivnit. Jednou z nich je využití rozhlasů v jednotlivých místních částech. Měl jsem příležitost seznámit se i s tzv. mobilním rozhlasem, což je moderní komunikační prostředek, kterým může město rychle předávat informace z různých oblastí svým občanům pomocí mobilní aplikace. Touto cestou by občan dostával informace např. o stavu ovzduší přímo do svého telefonu. O jeho využití v našem městě budu určitě diskutovat se svými kolegy, neboť jeho využití je opravdu velmi široké (např. krizová komunikace s občany při živelných pohromách, informování o dění v obci, komunikace mezi obecními orgány, zapojení občanů do dění v obci apod.).

Počátkem února bylo na městském úřadě svoláno také jednání za účelem návrhu možných opatření při vzniku smogové situace. Jedním ze závěrů tohoto jednání bylo zadání zpracování vnitřní směrnice upravující postupy úřadu při vzniku smogové situace na území města, jelikož žádný takový dokument doposud neexistoval. Dále bylo rozhodnuto o pravidelném informování veřejnosti o stavu ovzduší na webových stránkách města a v případě vzniku smogové situace také zveřejnit doporučení občanům, co v této situaci dělat. Dojde také k informování ředitelů školských zařízení a do budoucna bude v době smogové situace zvážena i možnost např. podpory MHD prostřednictvím dotovaného jízdného, případně posílením spojů. V centru města je zase možnost odklánět vozidla na odlehlejší parkoviště s parkovným zdarma. V období smogové situace by měl Odbor stavebního úřadu a ŽP věnovat, v rámci své zákonné kompetence, i zvýšenou pozornost kontrolám stacionárních zdrojů znečištění.

Celá debata byla velmi přínosná. Jistě je nutné do budoucna se problematikou ovzduší vážněji a intenzivněji zabývat a smogovou situaci co nejvíce eliminovat.

 

 

Hledat v článcích
Rychlozprávy
Sdílejte

O mně

Kreativec a podnikatel v oblasti webdesignu a reklamy. Zastupitel města Uherské Hradiště. Předseda místního sdružení Pirátů Uherské Hradiště. Podporovatel recyklace a renovací věcí.

Telefon

+420 604 171 281