V pondělí 25. 6. 2016 jsem v příjemném prostředí kavárny Cafe Patriot v rámci Letní filmové školy měl možnost diskutovat jak s lidmi přímo z Uherského Hradiště, tak s návštěvníky LFŠ. Téma bylo jasné – Veřejný prostor a jeho využití. Jsem rád, že jsem poznal Ondřeje Kobzu. Dozvěděl jsem se spoustu jeho zkušeností z Prahy a okolí a podělil se se mnou o své připomínky k veřejnému prostoru v Uherském Hradišti, které se týkaly především dosud málo využívaného břehu řeky Moravy. Město již dělší dobu přemýšlí, jak tuto lokalitu uchopit, a proto si myslím, že je třeba oprášit vše, co je dosud v šuplíku, a postupně tento prostor víc otevírat lidem. Těším se na spolupráci s Ondřejem, který má zkušenosti a může je předat.

Veřejný prostor není ovšem jen břeh Moravy. Ve městě je spousta dalších možností, na kterých je možné zapracovat. Veřejné architektonické soutěže na využití veřejných prostranství, více vhodného mobiliáře pro cyklisty, kvalitnější a efektivnější odpadkové koše nejen v centru města, mobilní zeleň, odpočinkové místa pro setkávání lidí, zapojení Hradišťské UPRUM do veřejného prostoru atd.

Děkuji, že jsem se této diskuse mohl zúčastnit a jsem rád za pozvání. Zahájili jsme spolupráci s Ondřejem a spolkem O-KOLO, který diskusi pořádal, a zabývá se propagací cyklistiky a sdílením kol v Uherským Hradišti, já zase s mým spolkem Přátel zpětné vazby podporuji uměleckou scénu na Slovácku.

Proto bych byl rád, pokud je v Uherském Hradišti nějaký spolek, jehož činnost spadá také do veřejného prostoru, napište mi. Email kontakt@frantisekelfmark.cz – chystáme další diskusi na toto téma.

Psali na webu LFŠ…

Plán pro Hradiště: víc kultury a kol

Uherské Hradiště by mohlo být v budoucnu ještě o něco příjemnějším místem k životu. V kavárně Patriot o možných návrzích diskutovali zástupce města František Elfmark, aktivista Vladimír Dostálek a Ondřej Kobza, muž, který rozpohyboval pražskou náplavku a stojí také za projektem, který do ulic hlavního města dostal piana. Zdejší uherskohradišťské hnutí se pokouší podporovat různé kulturní akce nebo rozjet projekt sdílených kol. Právě kola, kterých je už dnes Hradiště plné, by chtělo více propojit se zdejším geniem loci tak, aby na nich jezdili jak turisti, tak místní. Kobza také přišel s vlastním nápadem, jak Hradiště oživit: „Specifická je řeka, u které se nyní kromě procházek nedá nic dělat. Mohl by tam být třeba přívoz, převozník by mohl prodávat kafe a převážet zadarmo.“ (tek)