Hostětín získal ocenění v kategorii Obec i národní cenu pro absolutního vítěze. O vítězích rozhodovala v on-line hlasování veřejnost

Gratuluji k zaslouženému ocenění a především chci poděkovat vedení obce Hostětín, že dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí, tzn. že aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných zdrojů energie.

Proto vítám veškeré ekologické projekty a inovace, s nimiž neotálíme. Je potřeba začít hned, protože klimatické změny musíme řešit nyní a mnohé výsledky projektů a se projeví až za několik let. Nezapomínejme, že každý z nás může dokázat velké věci, pakliže budeme chtít. 

Hostětín názorně ukazuje, že když se chce, tak to jde – využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu, v obci fungují tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. V obci funguje i bio moštárna a vzdělávací centrum Veronica, které sídlí v pasivním domě s přírodní zahradou. Její součástí je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička (na obrázku). 

Místní ekologické projekty mohou být dobrým vzorem a příkladem ekologicky udržitelných postupů a realizací, kterých se nemusí bát ani jakákoliv jiná obec bez ohledu na svou velikost. Tato malá obec v podhůří Bílých Karpat se zhruba 200 obyvateli tak může být vzorem pro další samosprávy. Její ekologické a dobře fungující projekty ocenil svou návštěvou v roce 2010 i britský princ Charles.

Do letošního ročníku již 12. ročníku ekologické soutěže se přihlásilo 302 projektů. Soutěžilo se v šesti kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání, Stavba a Čistý vzduch. 

Například v kategorii Firma zvítězila společnost Sonnentor, která podle organizátorů patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Sonnentor odebírá zelenou energii, provozuje solární elektrárnu a používá elektromobily a vozy na CNG.

Projekt Online kurz Klimatická změna získal ocenění v kategorii Vzdělávání. Podle organizátorů jde o první on-line kurz z dílny Člověka v tísni určený nejen pedagogům a studentům, ale všem zájemcům o životní prostředí.

Letos byla vypsána i speciální kategorie Čistý vzduch. V této nové kategorii získal nejvíce hlasů projekt Podpora zelených střech v Brně. Brno, jako jediné město v Česku, spustilo vlastní dotační program, který pomáhá realizovat soukromým stavitelům zelené střechy na jejich domech.

Cílem ekologického Oskara je vyznamenat energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí. V minulosti cenu vyhrál například dům vytápěný peckami ze švestek nebo vinařský hotel, který při provozu využívá přebytků tepla, odpadní vody a skleníkové plyny. Loni zvítězila aplikace Nesnězeno.cz, zachraňující zbylé jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak skončilo v odpadkových koších.

Další obce se mohou inspirovat a být více ohleduplné k přírodě, protože „Když se my postaráme o přírodu, ona se postará o nás”.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ekologickeho-oskara-letos-ziskal-hostetin-ze-zlinskeho-kraje