I tento prázdninový měsíc Poslanecká sněmovna zasedala. Poslanci na své mimořádné schůzi 6. srpna schválili ve 3. čtení novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Součástí podpořené novely je i to, že do konce roku 2024 mají skončit kojenecké ústavy.  I díky podpořeným pirátským návrhům budou nejmenší děti vyrůstat v rodinném zázemí!

Piráti a Starostové také představili svůj Stříbrný program, který se zaměřuje na podporu lidí v seniorním věku. Na jeho vzniku se podílela řada expertů i seniorů tak, aby skutečně reagoval na reálné potřeby starších lidí a zajistil jim důstojné, plnohodnotné a spokojené stáří

 

Životní prostředí

V srpnu jsem absolvoval dvě setkání Vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. 

Na obě dvě byli přizvání důležití svědci a měli jsme možnost prostudovat také různé dokumenty vztahující se právě k havárii. Obě jednání byla bohužel neveřejná, a protože přizvaní hosté jsou kvůli probíhajícímu vyšetřování vázáni mlčenlivostí, nemohu sdělit konkrétní informace, které jsme se od nich dozvěděli. 

Ze setkání a popisu událostí jednotlivých svědků však vyplynulo, že zasahující orgány skutečně nepostupovaly organizovaně, účelně a správně. Znovu se také objevily pochybnosti, zda kyanid byl tou hlavní a jedinou látkou, která byla do vody vypuštěna. Svou studii nám představil profesor Holoubek, seznámili jsme se s pohledy rybářů i zástupců inspekce či hygieny na loňské zářijové události. 2. září nás čeká třetí setkání, třetí várka hostů a dokumentů. Věřím, že činnost komise přinese závěry a doporučení, které pomohou podobným událostem předcházet a řešit je lépe. Report z nich najdete níže:

Vyšetřovací komise k Bečvě jednala téměř na místě činu

Komise k Bečvě na neveřejném jednání vyslechla svědky

Mezinárodní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) v srpnu vydal první část šesté hodnotící zprávy. Ta mimo jiné říká, že sice již započaly klimatické změny, které nemůžeme zastavit, můžeme je však stále udržet pod kritickou hranicí. Musíme však znásobit své současné úsilí a zrychlit snahu o přechod k udržitelnému životu.

Ani o prázdninách nezapomínám na odpady. Podal jsem dotaz k Ústavnímu soudu, jak to vypadá s projednáním návrhu skupiny senátorů na zrušení ustanovení, které do nového odpadového zákona přineslo zpětné osvobození skládkovacích firem od poplatků obcím a SFŽP. Problém je v tom, že jde o retroaktivní změnu, která umožňuje vyhnout se doplácení poplatků a vytváření finanční rezervy na rekultivaci u všech odpadů, které byly označeny za využité na skládce, a to bez jakéhokoli limitu. Obce a SFŽP tím přichází o stovky milionů korun a dochází k podvodům – jako využité byly označovány odpady, které využité ve skutečnosti nebyly. Bohužel, Ústavní soud mi odmítl podat jakékoli informace, protože nejsem účastníkem řízení. Nezbývá tedy než doufat, že případ nebude u soudu ležet několik let. 

V oblasti odpadů jsem také prodiskutoval komunitní kompostování s kolegyní Olgou Richterovou. 

V neposlední řadě jsem začal na sociálních sítích informovat o našem koaličním programu v oblasti životního prostředí. 

 

Co se událo

Krajskou schůzi Pirátů v Napajedlích navštívil i senátor Lukáš Wagenknecht z Prahy.

Můžete nás potkat pěšky, na kole, nebo s károu

Kontaktní kampaň jsem nemohl zahájit jinde než v srdci Slovácka, v Uherském Hradišti.

Společně s kandidátem Zdeňkem Třosem jsme začali kampaň na kole po Zlínském kraji. Během posledních prázdninových týdnů a v září objíždíme větší města i menší obce. Blíže poznáváme zákoutí našeho kraje, ale i místní regionální firmy a farmáře. Cílem této cyklotour je především poukázat na to, že lze žít zdravěji, více sportovat a využívat regionálních a sezónních čerstvých potravin.  Na našich zastávkách se bavíme s občany o tom, co je trápí v jejich okolí i na celostátní úrovni. Ve speciálních vozících máme také pytle, protože na našich cestách sbíráme odhozené odpadky. Tím chceme upozornit na to, že i malé kroky dají dohromady velký celek, a dělat něco pro přírodu a pro to, aby se nám v našem okolí lépe žilo, nemusí být složité.

Akce s názvem Cyklotoulky začala na Rožnovsku, odkud pochází trojka kandidátky Zdeněk Třos, během dvou dnů jsme ujeli sedmdesát kilometrů, posbírali odpadky podél Bečvy, rozdali spoustu novin a antihoaxových letáčků. 

Druhá štace nám přiblížila problémy Kroměřížanů (a že jich není málo). Zde mi byl průvodcem kdo jiný než místostarosta Kroměříže Vratislav Krejčíř.

Třetí štace okolo Hradišťa se z důvodu nepříznivého počasí neuskutečnila. O dva dny později se ale počasí umoudřilo, a tak jsme mohli vyrazit vstříc novým dobrodružstvím okolo Košíků, kde nás poctil svou návštěvou také europoslanec Marcel Kolaja.

Osvěžit jste se mohli nejen našimi nápady, ale také jahodovým nanukem, který rozváží nejen naši kandidáty, ale také naši dobrovolníci či příznivci, speciální Nanu károu, která v srpnu konečně dorazila i do našeho kraje.

Opět a znovu jsem si potvrdil, že setkávání s vámi v tváří tvář je nenahraditelná zkušenost. Nejlépe tak zjistím, co vás skutečně trápí, zajímá, co vám vrtá hlavou. A není toho málo, od důchodů, až po nedostatek cyklostezek či parkovacích míst před vaším domem. 

 

 

Inspirační a komunikační zdroje

Chcete vědět, co se ve vašem okolí děje týden co týden? Chcete se inspirovat? Sérii zajímavých článků, např. od 9. 8. – 15. 8. 2021, které mne zaujaly, a to nejen z oblasti životního prostředí, ale také z oběhového hospodářství, týden co týden vkládám na svůj blog. Jsou přehledně rozdělené do jednotlivých bloků.

Každé pondělí od 9:30 do 10:00 hodin mám vyhrazenou on-line půl hodinku na komunikační platformě Jitsi, odkaz https://meet.jit.si/kancelarelfmark, kde vítám dotazy či podněty Pirátů z celého Zlínského kraje. 

Můžete mě sledovat na Facebookové stránce a rovněž na blogu www.frantisekelfmark.cz, kde o všech svých krocích pravidelně informuji formou článků, reportů, tiskových zpráv a pirátských rychlozpráv. Najdete tam veškerou moji politickou agendu, od těch nejstarších událostí až po ty nejaktuálnější novinky.

Pokud se přihlásíte k odběru mého newsletteru, nic Vám již neuteče. Vše k Vám přiletí jak raketa na E-mail! Pirátské novinky můžete sledovat také na  webových stránkách www.pirati.cz a www.piratskelisty.cz.

Klobúcké hospodářské trhy na Valašsku, Slovácké slavnosti vína a památek nebo taky další Cyklotoulky a LídrTour. Každý kout Zlínského kraje nezůstane bez povšimnutí.  

Chceme se s Vámi potkat, popovídat si, jak chceme vrátit naši zemi budoucnost!

Náš program i kandidátku najdete na www.piratiastarotove.cz.

Naše koaliční noviny máme i v on-line verzi, a tak si je můžete přečíst pěkně v pohodlí svého domova. https://issuu.com/elfik/docs/zli_nska_mutace_pas_noviny_jaro_2021

Celý náš program i naše kandidáty do sněmovny najdete na www.piratiastarostove.cz.

Těším se na setkání s Vámi! 

František