S příchodem jara se bude i letos na území města Uh. Hradiště konat dobrovolnická úklidová akce „Ukliďme svět, ukliďme Česko, která probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je společně v jeden den uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Také především poučit širokou veřejnost o závažnosti problému odpadu v přírodě, oživit témata diskuze o odpadech, recyklaci a předcházení černých skládek.

Letošní termín připadá na sobotu 8. dubna!

První ročník proběhl na jaře roku 2014, kdy sesbírali účastníci 350 tun odpadu. V loňském roce se podařilo touto akcí oslovit a aktivně zapojit přes 86 000 dobrovolníků a sebrat přes 1600 tun odpadu (z toho 23% vytřídit)!

I letos bude město Uh. Hradiště podporovat organizátory místních úklidů, kterými jsou Informační centrum pro mládež Uherské Hradiště a společnost Sběrné suroviny UH. Stejně jako v předchozích letech poskytne město dobrovolníkům úklidové pomůcky v podobě pytlů a rukavic.

Společným úklidem za čisté Hradiště!

Na letošní úklid spojily síly tři hradišťské subjekty, a to firma Sběrné suroviny UH, Informační centrum pro mládež a Dům dětí a mládeže Šikula, které se společně vydají uklízet okolí studánky v Mařaticích na ulici 28. října. Tato lokalita byla naposledy uklizena před dvěma lety a za tu dobu se v ní opět nashromáždily odpadky, které je potřeba uklidit. Již tradičně se do akce zapojí také myslivecké sdružení Korábek z Mařatic. „Akce je registrována přes oficiální stránky na uklidmecesko.cz a stále se nám mohou hlásit dobrovolníci. Také je vytvořena událost na facebookovém profilu Informačního centra pro mládež Uherské Hradiště a na profilu Sběrných surovin UH a lze se připojit i tímto způsobem“, informovala vedoucí centra Jaroslava Krmela Vacková. Po skončení úklidu budou mít zájemci možnost nahlédnout do areálu Sběrných surovin UH a na vlastní oči se podívat, co se děje s vytříděným odpadem. Akce je určená pro širokou veřejnost a vítáni jsou všichni dobrovolníci bez rozdílu věku. „Budeme rádi, když se k nám přidají další „úkliduchtiví“ nadšenci a společnými silami tak uděláme naše prostředí zase o něco čistější“, uvedla organizátorka úklidu za Sběrné suroviny UH Alžběta Černá.

Sraz úklidové čety je tedy v sobotu 8. dubna 2017 v 9,00 hodin u Mateřské školky 28. října.

Akci podporuje i radní města Uherské Hradiště za oblast ŽP František Elfmark, který se do akce každoročně zapojuje:Jsem velmi rád, že za mého působení na pozici radního tento úklid podporuje více zájemců, kteří se akce organizátorsky uchopí. Všem těmto organizátorům, školám i školkám velmi děkuji. Město je plně podporuje, neboť stav a čistota veřejného prostoru je velkou prioritou a je potřeba zejména v mladé generaci prostřednictvím podobných akcí budovat kladný vztah k přírodě a svému okolí.“ Dle statistik se do projektu každoročně zapojuje více lidí. „Proto prosím, pokud to bude možné, podpořte tuto akci a přidejte se k jarnímu úklidu, vyzývá obyvatele radní. Je nutno si však uvědomit, že by se pořádek ve svém okolí neměl udržovat pouze v rámci takovýchto symbolických dnů, ale automaticky každodenně. A proto pokud Vám čas nedovolí zúčastnit se přímo 8. dubna, využijte k úklidu veřejných prostor v blízkosti svého okolí kterýkoliv jiný den.

František Elfmark, DiS.
radní města za oblast ŽP

%d bloggers like this: