Interval výměny mobilního telefonu je v současnosti jeden až dva roky. Řada přístrojů poté končí v popelnici a ještě více jich zůstane v našich domácnostech. Remobil je zaběhnutý projekt, který se snaží  tuto skutečnost změnit. Hlavním cílem je nehromadit telefony v domácnostech a nezpůsobovat tak do budoucna environmentální problém.

Navíc každým odevzdaným mobilem, který má to nejlepší už dávno za sebou, Remobil pomůže potřebným.

Svou troškou do mlýna jsem chtěl přispět i já. Proto jsem zažádal společnost Remobil o sběrný box, který mám od 2. listopadu ve své poslanecké kanceláři, která se nachází na Trianglu v blízkosti vlakového nádraží ve 3. patře. Sem můžete v pondělky mezi 9 – 12 hodinou přinést vysloužilé mobilní telefony, včetně příslušenství a drobného elektrozařízení jako např. sluchátka, nabíječky, baterie, handsfree, mp3, iPody, kalkulačky apod. Sběr potrvá až do 20. prosince.

 

V našich  „drahocenných“ starých mobilech je sice ukryto zlato a další drahé kovy, cena jednoho mobilu, daná obsahem těchto kovů, však není příliš vysoká. Absolutní koncentrace zlata v jednom mobilu je totiž zhruba 20 – 40 mg. Toto množství má teoretickou výkupní hodnotu okolo 35 Kč. Každému z nás tedy několik málo přístrojů doma bohatství nepřinese, avšak odevzdáním telefonu k recyklaci mohou být tyto kovy efektivně využity pro výrobu dalších zařízení. 

Ještě horší variantou oproti domácímu uchovávání je vyhození telefonu do směsného komunálního odpadu. Pokud totiž mobilní telefon skončí na skládce odpadu, dojde k uvolňování toxických látek do životního prostředí. (Podle vědeckých studií až 40% nebezpečných látek jako je olovo na skládkách odpadu pochází z elektroodpadu. Tyto látky se pak ze skládek mohou dostávat do podzemních vod a odtud do rostlin, živočichů a samozřejmě také do člověka.)

Samotná výroba mobilních telefonů velmi zatěžuje životní prostředí. Těžba potřebných surovin, výroba a kompletace jediného mobilu s sebou obvykle nesou více než tunu odpadního materiálu. Navíc těžbou nerostných  surovin dochází k likvidaci biotopů vzácných živočichů, např. goril. Recyklací materiálů z vysloužilého zařízení tedy šetříme přírodní zdroje. To zároveň znamená i významné úspory vody používané při těžbě a zpracování surovin a snížení produkce ekvivalentu CO², který při těchto procesech vzniká. 

Jsou zde i další důvody, proč přinést do boxu nepotřebný a v drtivé většině případů nefunkční mobil, který vám doma leží ladem. Zaprvé, za každý odevzdaný mobil půjde 10 Kč pro Jedličkův ústav a školu (ti mimochodem vymysleli velmi trefný slogan „Nehoď mobil vedle, podpoř žáky z Jedle“). Další motivací může být fakt, že demontáž telefonu zajišťují hendikepovaní a na pracovním trhu znevýhodnění spoluobčané. A poslední důvod, můžete se zúčastnit soutěže a vyhrát mobil nový.

Svůj nepotřebný mobil odevzdáte v mojí poslanecké kanceláři (Stojanova 1334, 3. patro, Uherské Hradiště) každé pondělí od 8 do 12 hodin. My ho poté označíme příslušnými kontaktními údaji a to je vše. O výherci rozhodne společnost REMOBIL. 

“Když se postaráme o přírodu, ona se postará o nás”
Hezké dny! František Elfmark, Piráti

Další soubory ke stažení:
Remobil_pro_firmy
REMOBIL-prezentace
WEB-SOUTĚŽ-REMOBIL
plakat_remobil_elfmark